Що таке мікробіом, мікробіота та мікрофлора? Як вони пов'язані з імунітетом, нашим самопочуттям - стресостійкістю та довголіттям?
Що таке мікробіота?
Вчені називають мікробіотою сукупність мікроорганізмів, присутніх у певному середовищі нашого організму - шлунок, тонкий та товстий кишківники. Таким чином, терміну мікробіота передує назва середовища, в якому воно знаходиться.
🌱 Склад мікробіоти є унікальним для кожної людини, так само як відбиток пальця.
🌱 У мікробіоті у 150-200 разів більше генів, ніж у наших клітинах.
🌱 У людини вагою 70 кг мікробіота становить понад 100 трильйонів мікроорганізмів і важить близько 200 грамів, що еквівалентно двом яблукам середнього розміру.
Що таке мікробіом?
Напочатку термін мікробіом використовувався для позначення набору генів, що містяться у мікроорганізмах.
Визначення терміну мікробіом набагато ширше та охоплює довкілля, мікроорганізми (бактерії, археї, нижчі та вищі еукаріоти та віруси), їх гени та умови навколишнього середовища.
Термін «мікробіом» зазвичай використовується для позначення мікроорганізмів, які є в нашому організмі та присутні на поверхні тіла.
Мікробіом становить понад 3 000 000 генів, а геном людини складається приблизно з 23 000 генів. Відчуйте різницю та треба просто зрозуміти, що мікробіом виробляє тисячі метаболітів від яких залежить тривалість та якість життя - самопочуття, стан здоров’я, бажання їсти одні продукти, а не інші, поведінка в соціумі тощо.
Основа імунітету - мікробіота товстого кишківника.
Значна частина імунних клітин людини синтезується саме тут, а мікроорганізми, що його населяють, стимулюють їх зростання та дозрівання, а також навчають відрізняти дружні клітини від ворожих антигенів.
💚 Здорова мікрофлора кишківника пригнічує розвиток багатьох хвороботворних бактерій, які викликають гнилісні процеси та забезпечує бар'єрний захист, не даючи токсинам потрапити в кровотік.
💚 Отже найбільша популяція мікроорганізмів в організмі людини знаходиться в товстому кишковику і все разом називається кишковою мікробіотою, по народному - мікрофлорою.
💚 Разом з іншим стабільність кишкової мікробіоти сприяє різноманітним «вторгненням», вірусам, запаленням, інфекціям тощо. Наприклад, може бути лікування антибіотиками, захворювання чи незбалансоване харчування, а тому термін самовідновлення кишкової міробіоти у свій стабільний стан буде залежати від того, що Ви їли і як піклувались про свій мікробіом до критичного моменту. Мікробіом допоможе Вам одужати швидше, оскільки свідоме харчування має накопичувальний ефект і це доведено доказовою медициною. Або навпаки, людина буде хворіти довше та матиме негативні наслідки. Вибір - те, що ми робимо під час шопінгу харчів, процесу приготування та вживання їжі.
💚 Варто звернутися до фахівців з цього питання, щоб відновити свій мікробіом найкращими та перевіреними засобами. Консультація, яку проводять фахівці може бути корисною тим, кому це необхідно.
Захворювання органів травлення, ожиріння, діабет, алергія, рак та навіть нейродегенеративні захворювання пов'язані з дисбалансом у складі або функції кишкової мікробіоти - дисбактеріоз.
Важливо розуміти чинники, які безпосередньо впливають на склад мікробіоти
🌱 Склад їжі та спосіб її приготування: що та який % клітковини, скільки і як ми їмо
🌱 Навколишнє середовище: сільські чи міські райони
🌱 Спосіб життя: активність, фізичні вправи, те як ми витрачаємо калорії
🌱 Збільшення ваги: відсутність активного способу життя та надмірне вживання їжі
🌱 Спосіб народження дитини: вагінальний, кесарів розтин
🌱 Спосіб годування новонароджених дітей: грудне молоко, штучне та введення твердої їжі
🌱 Ліки, антибіотики, алкоголь, наркотичні речовини.
Навіть при тому, що у кожної людини є своя певна мікробіота, яка діє як індивідуальне посвідчення особи, вона має унікальні функції:
🌱 перетравлення поживних речовин, які не можуть переваритися та засвоїтись самостійно
🌱 виробництво вітамінів (вітамін K, фолієва кислота (B9) та аміно-кислоти
🌱 полегшує засвоєння мінералів (магній, кальцій та залізо)
🌱 захист від шкідливих/патогенних мікроорганізмів
🌱 навчання імунної системи відрізняти «друзів» від «ворогів».
🌱 знищення / розкладання та виведення токсичних сполук.
🌱 сприяє формуванню нашого настрою та поведінки (мозок).
💚 Збільшення видів та кількості мікробіоти, вважається індикаторами гарного метаболізму та загального стану здоров'я.
💚 Змінити звички харчування не завжди виходить ідеально. Тож варто звертати увагу на непримітний склад на етикетках. Навіть такі продукти, як чорний шоколад та хліб містят шкідливі жири - насичені, цукор та сіль. В молочну продукцію все більше додаються невідомі жири, а в снекі - транс-жири, які фактично не виводяться.
💚 Відкладайте свої задоволення і ваші рецептори смаку та мозок досить швидко адаптуються до нових смаків та звичок, мікробіом - це двері в наш внутрішній будинок и вартий того, щоб думати та піклуватись про нього, як найважливішу особистість або інший всесвіт всередині нас.
Клітковина та харчові волокна, свіжі овочі, мікрогрін та пророщене зерно - паростки пшениці, мікрогрін люцерни, пророщена сечовиця, мікрозелень редису - це суперфуд для людини. Саме пророщене зерно та насіння містять велике різноманіття та максимальну концентрацію амінокислот ( білків), мікро та макро нутрієнти, які необхідні організму та мікробіому людини, оскільки це їжа для корисних мікроорганізмів.
А збільшуючи в товстому кишковику популяції корисних автоматично зменшуються патогенні бактерії . Так, там відбувається боротьба за домінування, і саме Ваш вибір вирішує, хто буде там жити, патогенні вороги чи корисні Вам мікро друзі, які варті свідомого харчування.
🌱 Додавайте більше функціональної клітковини до своїх страв, клітковина смачна та корисна, мікробіом її любить. Це не означає стати веганом, це означає зробити вибір на користь корисних мікро-друзів в середині нас, де буде домінувати клітковина, а не швидкі вуглеводи, протеїни чи жири.
💚 Харчуйтесь свідомо. Піклуйтесь. Кохайте. Споживайте їжу як ліки, інакше ліки можуть стати їжею.
- Історія харчування та моделі харчування сучасної людини. Дієти. Запалення та окислюваний стрес.Як наше харчування впливає на наше здоров'я та довголіття?Повна версія статті
- Які причини та наслідки дитячого та підліткового ожиріння? Дослідження показує, що дитяче ожиріння пов’язане зі зменшенням сірої речовини в мозку.Який зв’язок між збільшенням ваги у підлітків, мікробіомом та лікуванням антибіотиками новонароджених?Повна версія статті